Samtida dans och annan konst för unga i kyrkor – kyrkorna öppnar sina dörrar för konsttestarna under jubileumsåret 2026

Dansgruppen Minimis verk ALIEN framförs våren 2026 för Konsttestarna i Alava och Muuruvesi kyrkor. Foto: Petra Kuha

Konsttestarna tar alla åttondeklassare i Finland på ett konstbesök under skoldagen också det här läsåret. Som en del av firandet av kyrkans och den offentliga förvaltningens 750-årsjubileum, kommer under vårtermin fler besök än tidigare äga rum i kyrkobyggnader.

Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland firar år 2026 ett 750-årsjubileum för bildning, kultur och offentlig förvaltning, baserat på grundandet av domkapitlet i Åbo ärkestift. Även Konsttestarna deltar i jubileet: under jubileumsåret öppnar kyrkorna sina dörrar för konsten och åttondeklassare som är med i programmet. Under 2026 görs fler konstbesök än tidigare till kyrkobyggnader.

”Kyrkan har varit och är fortfarande en viktig aktör inom bildning och kultur i det finländska samhället. Kyrkobyggnaderna är dessutom arkitektoniskt och konstnärligt intressanta miljöer, där konst kan presenteras på många olika och överraskande sätt”, säger Joonas Keskinen, chef för Konsttestarna-programmet.

”Konsttestarbesöken i kyrkor är inte konfessionella och passar alla åttondeklassare, oavsett religion eller livsåskådning”, tillägger Keskinen.

”Det är fint att kyrkorna kan vara en del av Konsttestarna – som platser där unga får uppleva levande konst, kulturarv och unika upplevelser”, säger Karoliina Haapalehto, projektkoordinator för jubileumsprojektet Hjärtats bildning 750 år.

Samtida dans, musik och mångkonst

Under vårterminen 2026 får åttondeklassare se bland annat konserter, dans och multikonst i kyrkor. Elever tas till Uleåborgs domkyrka för att se JoJos multikonstverk Chiaroscuro, till Tempelplatsens kyrka i Helsingfors för Opera BOX föreställning Carmina Burana, samt till Åbo domkyrka för Key Ensembles konsert Hoppets röster. Dessutom framförs dansverket ALIEN av Tanssiteatteri Minimi och konserten Extreme Folk av Folk Extreme som turnéer i flera kyrkor runtom i Finland.

Tanssiteatteri Minimis verksamhetsledare Jan Liesaho ser fram emot att ALIEN-verket framförs i kyrkor:

”Det kommer garanterat att bli en unik upplevelse! Vi har blivit varmt mottagna av kyrkan, och vi ser fram emot samarbetet. De olika kyrkorna skapar fantastiska ramar för vår föreställning, och jag tror att det kommer att bli något alldeles extra”, säger Liesaho.

Utöver konstinnehållet kan konsttestarbesöken också inkludera att man bekantar sig med kyrkobyggnadens arkitektur och dess bildkonst.

Dansgruppen Minimis verk ALIEN framförs våren 2026 för Taidetestaajat i Alava och Muuruvesi kyrkor. Foto: Studio Foxy

Ansökan igen i november

Konsttestarnas möjliggörare är Suomen Kulttuurirahasto och Svenska kulturfonden, som har lovat fortsätta finansieringen till våren 2027.

Kulturaktörer kan ansöka till Konsttestarna med konstinnehåll i kyrka inom ramen för det ordinarie programutbudet. Ansökan för läsåret 2025–2026 skedde i november 2024, och nästa ansökan – för läsåret 2026–2027 – sker i november 2025. Konstinnehåll i kyrkor som genomförs under kalenderåret 2026 beaktas i dessa ansökningar separat, men att planera konstinnehåll i kyrka garanterar inte automatiskt en plats i programmet – samma urvalskriterier gäller alla.

”Vid den senaste ansökningsomgången fick vi ett rekordantal ansökningar. Vi var också tvungna att avslå flera förslag till konstinnehåll i kyrkor – det här är alltså ingen direktrutt in i programmet. Våra huvudkriterier är fortfarande konstnärlig kvalitet och lämplighet för målgruppen”, säger Keskinen.

Relaterade artiklar